2020-as adóváltozások - Új szabályok az illetékek terén

A magyar jogrendszer 2019. márciusától kiegészült az ún. vagyonkezelő alapítvány jogintézményével, amely egyfajta ötvözete az alapítványnak és a bizalmi vagyonkezelőnek. A vagyonkezelő alapítvány struktúrája és működése hasonló a bizalmi vagyonkezeléséhez, ezért esetében is az utóbbira vonatkozó illetékszabályokat kell alkalmazni, azaz a vagyonkezelésével összefüggő vagyonszerzések ajándékozási illetékmentesek lesznek. Az illetéktörvény ezzel párhuzamosan a vagyonkezelő alapítvány fogalom-meghatározásával is kiegészül. A kezelt vagyon és hasznai megszerzésének jogcíme a vagyonrendelő és a kedvezményezett közti jogviszonyhoz igazodik.
Belterületbe vont ingatlan
Visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség terheli 2020. február 1-től a belterületbe vont ingatlan vagy belterületbe vont ingatlannal rendelkező társaság vagyoni betétjének átruházását. A szabályt azokban az esetekben kell alkalmazni, ahol az ingatlanok belterületbe vonása 2020. január 31-et követően történik. A belterületbe vont ingatlan olyan ingatlan, amelyet az átruházó tulajdonosi időszaka, vagyoni értékű jogosultsága időtartama alatt, de legkorábban az átruházást megelőző 10 éven belül vontak belterületbe. Az az ingatlan, amelyet az eladó által történő szerzést követő 6. évben, illetve azt követően minősítettek belterületté, vagy amelyet a vevő öröklés útján szerzett meg, nem tekinthető belterületbe vont ingatlannak.
Az illeték alapja a visszterhesen átruházott ingatlan forgalmi értéke és ezen ingatlan megszerzése időpontjában fennálló forgalmi érték különbözete (vagyis a realizált haszon). Az illeték mértéke az illeték alapjának 90%-a.
A belterületbe vont ingatlan vagy ilyen ingatlannal rendelkező társaság átruházása esetén alapvetően illetékelőny nem vehető igénybe, ugyanakkor az ún. kedvezményezett ügyletek (kedvezményezett átalakulás, részesedéscsere, kedvezményezett eszközátruházás) és a kapcsolt vállalkozások közti ügyletek mentességének alkalmazása nem kizárt.
Az illeték megfizetésére az átruházó fél kötelezett a belterületbe vont, illetve a belterületbe vont ingatlannal rendelkező társaság vagyoni betétjeinek értékesítésekor, hiszen ő realizálja az eladásból eredő profitot. Az értékesítőt bejelentési kötelezettség is terheli, amelynek során nyilatkoznia kell arról, hogy a szóban forgó ingatlan birtoklása alatt, de legkésőbb az értékesítést megelőző 10 éven belül az ingatlant külterületből belterületbe sorolták. Az átruházó illetékkötelezettségének mértékét az adóhatóság fizetési meghagyás keretében állapítja meg.
Szakértőnk további cikkei

Árulkodnak a mérleg sorai?

Mi várható jövőre?

Adózásról érthetően

Érdemes már most elkezdeni a fejlesztést

Az adóhatóság és a big data: már nem szúrópróbaszerű a kiválasztás
Ügyfélkapu, cégkapu, e-beszámolók, e-cégjegyzékek, eSZJA, e-bevallások, összesítő jelentések, online pénztárgépek, valós idejű számlaadat-szolgáltatás, VIES, EKAER és még sorolhatnánk az elektronikus adattovábbítás és az

A vállalkozók komplex tanácsadást várnak könyvelőjüktől

A gallérja se legyen fehér?

Tervezhetők-e az adók?

Jelentéktelennek tűnő változás

Döntsön már most arról, hogy milyen célt támogat - és használja ki maximálisan a társasági adó-kedvezményeket

Veszélyes világban élünk!

Felkészülés adóellenőrzésekre

Versenyképesen Közép-Európa szívében

2015-ös adóterhek

Január 15-ig kell bejelentkezniük a NAV-nál

Csoportos társasági alanyiság
A már működő társaságok esetében 2019. november 1-je és 2019. november 20-a között lehet bejelentést tenni arról, hogy azok a magyar kapcsolt vállalkozások...

Tényleg vendéget hozhatnak az adókedvezmények?

Nagyokat is érint a KATA határidő

Javaslat a munkaerőhiány megoldására

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylése a gyakorlatban

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylésének uniós háttere

Új szabályok, a 2015-ös évzárásban

A kartellezés komoly büntetéssel járhat

Közép-európai adószakértő csoport

Kockázatos termékek

Megkurtították az adókedvezményeket

Sokat hallod, hogy nagyon alacsony a személyi jövedelemadód

Milliós megtakarítás?

Felkészült adózási és számviteli szakemberekre van szükség

Tanulmány a különadókról

Jóhiszemű adózók célkeresztben

Adóznia kell tőkejövedelme után?

Készüljön fel a számviteli törvény változásaira

Pótbefizetés várhat az euróban eladósodott cégek sokaságára

A digitalizáció rohamléptekben halad előre a számlázás / adózás / adóellenőrzés területén
A digitalizáció folyamata már 2018 előtt is tetten érhető volt hazánkban, például az adóbevallások elektronikus benyújtásában, majd az online pénztárgép és az EKAER rendszer bevezetésében, hogy csak a legjelentősebbeket

Bevált és tervezett eszközök az áfacsalások elleni harcban
„Az áfacsalások elleni intézkedéseket olyan módon kell hatékonnyá tenni, hogy közben ne gátoljuk a gazdaság növekedési képességét."