Csoportos társasági alanyiság

A már működő társaságok esetében 2019. november 1-je és 2019. november 20-a között lehet bejelentést tenni arról, hogy azok a magyar kapcsolt vállalkozások...
A már működő társaságok esetében 2019. november 1-je és 2019. november 20-a között lehet bejelentést tenni arról, hogy azok a magyar kapcsolt vállalkozások, akik a feltételeknek megfelelnek, csoportos társasági adóalannyá válnak. „A legnagyobb előnyökkel a fejlesztési adókedvezmények jobb kihasználása terén járhat e forma választása, de a transzferár-adminisztráció ráfordításait is jelentősen csökkentheti.” – emelte ki Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója.
Tavaly viszonylag kevés idő volt a döntésre a csoportos adóalanyiság létrehozásáról, így csak nagyon kevesen, kb. kétszázan választották, bár a jogosultak köre ennél jóval szélesebb. Lehetséges az is, hogy sokan nem ismerték fel a forma előnyeit sem, pedig több szempontból is megéri a csoportot alkotó vállalkozások számára. A csoportos társasági adóalanyiság vitathatatlan előnye, hogy a tagok közötti belföldi kapcsolt ügyletekre nem kell transzferár-nyilvántartást készíteni, másrészt az adókedvezmények – különösen a fejlesztési adókedvezmény – is sokkal jobban kihasználhatók.
Az adókedvezményekre vonatkozó korlátozások miatt első ránézésre úgy tűnhet, hogy a csoportos társasági adóalanyiság létrehozása semleges hatású az összes fizetendő társasági adó szempontjából. Azonban, ha alaposabban megvizsgáljuk, könnyen beláthatjuk, hogy a fejlesztési adókedvezmény érvényesíthetősége szempontjából sokak számára előnyös lehet.
Számos olyan adózó van ma Magyarországon, aki jelentős volumenű beruházást hajtott végre az elmúlt pár évben, és jogosulttá vált nagy összegű fejlesztési adókedvezmény igénybevételére a fizetendő adó 80%-ának mértékéig a beruházás üzembe helyezését követő 12 adóévben, de legfeljebb a beruházás megkezdését követő 16 adóévben. Sokan közülük már üzembe helyezték beruházásukat, így elvileg már érvényesíthetnék az adókedvezményt, de mivel a kezdeti néhány évben még nem fordul „termőre” a beruházás, nem nyereséges a vállalkozás, nincs miből érvényesíteni. Negatív adóalap mellett pedig nem tudják a kedvezményt igénybe venni, sőt az egyes adóévekben realizált negatív adóalapjuk (azaz az elhatárolt veszteségük) állománya is emelkedik, amelyet csak a keletkezést követő 5 évben lehet érvényesíteni a pozitív adóalap 50%-ig. Tehát fizetendő társasági adó kell a fejlesztési adókedvezmény és a korábbi évek veszteségeinek felhasználásához is.
Amennyiben a 2020-ban és az ezt követő pár évben még veszteséget termelő, fejlesztési adókedvezménnyel rendelkező adóalany egy olyan csoportos társasági adóalany tagjává válik, amely tagjai nyereségesek lesznek, akkor a csoport többi tagja felhasználhatja a veszteségét a csoport pozitív társasági adóalapjának 50%-áig. Így a beruházó társaságnak nem kell veszteséget elhatárolnia, és nyereséges éveiben – akár csoportos adóalanyiság keretében, akár azon kívül – már nem lesz olyan elhatárolt vesztesége, amely szűkítené a kedvezmény felhasználását.
A csoportos adóalanyiság feltételeit korábbi cikkünkben mutattuk be.
A LeitnerLeitner Közép-Európa egyik legjelentősebb adótanácsadó, könyvelő és könyvvizsgáló vállalatcsoportja, a Taxand tagjaként szolgáltatásai globálisan is elérhetőek. A jelentős beruházásokat végrehajtó, K+F tevékenységeket folytató vállalkozások számára a cég szakértői teljeskörű adókedvezményi ügyintézéssel és az adó- és számviteli stratégia kidolgozásával állnak rendelkezésre.

A kartellezés komoly büntetéssel járhat

Pótbefizetés várhat az euróban eladósodott cégek sokaságára

2020-as adóváltozások - Új szabályok az illetékek terén

Sokat hallod, hogy nagyon alacsony a személyi jövedelemadód

Milliós megtakarítás?

Jelentéktelennek tűnő változás

Javaslat a munkaerőhiány megoldására

Az adóhatóság és a big data: már nem szúrópróbaszerű a kiválasztás
Ügyfélkapu, cégkapu, e-beszámolók, e-cégjegyzékek, eSZJA, e-bevallások, összesítő jelentések, online pénztárgépek, valós idejű számlaadat-szolgáltatás, VIES, EKAER és még sorolhatnánk az elektronikus adattovábbítás és az

A gallérja se legyen fehér?

Készüljön fel a számviteli törvény változásaira

Adóznia kell tőkejövedelme után?

Adózásról érthetően

Közép-európai adószakértő csoport

Veszélyes világban élünk!

Bevált és tervezett eszközök az áfacsalások elleni harcban
„Az áfacsalások elleni intézkedéseket olyan módon kell hatékonnyá tenni, hogy közben ne gátoljuk a gazdaság növekedési képességét."

Január 15-ig kell bejelentkezniük a NAV-nál

2015-ös adóterhek

Új szabályok, a 2015-ös évzárásban

Érdemes már most elkezdeni a fejlesztést

Tervezhetők-e az adók?

Tényleg vendéget hozhatnak az adókedvezmények?

Mi várható jövőre?

Tanulmány a különadókról

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylésének uniós háttere

Döntsön már most arról, hogy milyen célt támogat - és használja ki maximálisan a társasági adó-kedvezményeket

A digitalizáció rohamléptekben halad előre a számlázás / adózás / adóellenőrzés területén
A digitalizáció folyamata már 2018 előtt is tetten érhető volt hazánkban, például az adóbevallások elektronikus benyújtásában, majd az online pénztárgép és az EKAER rendszer bevezetésében, hogy csak a legjelentősebbeket

Árulkodnak a mérleg sorai?

Felkészülés adóellenőrzésekre

Megkurtították az adókedvezményeket

Jóhiszemű adózók célkeresztben

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylése a gyakorlatban

Felkészült adózási és számviteli szakemberekre van szükség

Kockázatos termékek

Versenyképesen Közép-Európa szívében

Nagyokat is érint a KATA határidő
