Készüljön fel a számviteli törvény változásaira

hiszen a negatív eredménytartalékkal rendelkező cégek nem tudnak majd osztalékot fizetni 2016 adózott eredményéből – mondta Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, könyvvizsgáló.
A jövő év elején életbe lépő változások a kis- és középvállalkozásokat, a Magyarországon tevékenykedő cégek 90%-át mindenképpen pozitívan érintik, hiszen az értékhatár módosítások következtében csökkennek majd az adminisztrációs terheik. A nagyvállalatok számára ugyan plusz adminisztrációs kötelezettségek jelennek meg, de ezzel párhuzamosan javulni fog az átláthatóságuk is, ezáltal biztonságosabbá válhatnak a befektetők és más piaci szereplők számára.
A legfontosabb, minden céget érintő változás, hogy megszűnik a mérleg szerinti eredmény kategóriája az év végi beszámolóban. Az osztalék forrása továbbra is az adott üzleti év adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalék lesz. Ugyanakkor 2016-tól az osztalékról meghozott döntést nem lehet, illetve nem kell majd visszakönyvelni a 2016-os beszámolóba, tehát a 2017 májusában elfogadott osztalék a döntés időpontjában, azaz 2017-ben kerül majd be a cégek könyvelésébe.
A vállalkozásoknak ezután negatív eredménytartalék esetén nem lesz lehetőségük osztalékfizetésre, csak akkor, ha a pozitív adózott eredmény összege meghaladja a negatív eredménytartalék értékét. Ezért már az előző év végén meg kell nézniük a vállalkozásoknak, hogy a belső tőkeszerkezet lehetővé teszi-e az osztalék kifizetését, az eredménytartalék sort pedig érdemes az osztalékfizetési döntést megelőzően rendezni, amennyiben arra szükség van.
Ha a cégeknek van miből ezt megtenni, pl. van tőketartalék, akkor azt még az üzleti év zárása előtt át kell vezetnie a vállalkozásoknak a negatív eredménytartalék ellentételezésére. Ehhez azonban az szükséges, hogy a tulajdonosok az eredménytartalék rendezéséről még a fordulónap előtt határozatot hozzanak. Ha ezt nem teszik meg, akkor nem áll fent az osztalékfizetés feltétele, és nem lesz lehetőség osztalékfizetésre.
Az új szabályozás másik fontos eleme a beszámolótípusokra vonatkozó értékhatárok jelentős mértékű emelése. A módosításoknak köszönhetően számos cég és vállalat kedvezőbb feltételekkel és kevesebb adminisztrációval készítheti el az éves beszámolóját. Egyszerűsített éves beszámoló készítésének feltételeinél például a mérlegfőösszeg értékhatára 500 millióról 1200 millióra, az árbevétel értékhatára 1000 millióról 2400 millióra nőtt. A konszolidált beszámolóra is magasabb értékhatárok vonatkoznak majd, így lesznek olyan cégcsoportok, amelyeknek a jövőben nem kell elkészíteniük a cégcsoport egészét bemutató konszolidált beszámolót.
A 2015-öt még a régi szabályok szerint kell zárni, azonban az adatokat a 2016-os üzleti évről szóló beszámolóban nyitóadatként fel kell majd tüntetni. Ahhoz, hogy a 2015. évi adatok már az új törvénynek megfelelő struktúrában is rendelkezésre álljanak, és a két időszak összehasonlíthatóságát lehetővé tegyék, legkésőbb a 2016-os beszámoló összeállításáig el kell végezni ezeknek az adatoknak az új szabályok szerinti „átforgatását”.
2015. október 14.
Az értékhatár-változásokról további részleteket olvashat a LeitnerLeitner Adózásról érthetően blogján megjelent cikkben.
Kép: listetek.com

Jelentéktelennek tűnő változás

Érdemes már most elkezdeni a fejlesztést

A gallérja se legyen fehér?

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylése a gyakorlatban

Nagyokat is érint a KATA határidő

Versenyképesen Közép-Európa szívében

Adózásról érthetően

2015-ös adóterhek

Sokat hallod, hogy nagyon alacsony a személyi jövedelemadód

2020-as adóváltozások - Új szabályok az illetékek terén

Tervezhetők-e az adók?

A vállalkozók komplex tanácsadást várnak könyvelőjüktől

Tényleg vendéget hozhatnak az adókedvezmények?

Döntsön már most arról, hogy milyen célt támogat - és használja ki maximálisan a társasági adó-kedvezményeket

Az adóhatóság és a big data: már nem szúrópróbaszerű a kiválasztás
Ügyfélkapu, cégkapu, e-beszámolók, e-cégjegyzékek, eSZJA, e-bevallások, összesítő jelentések, online pénztárgépek, valós idejű számlaadat-szolgáltatás, VIES, EKAER és még sorolhatnánk az elektronikus adattovábbítás és az

Felkészült adózási és számviteli szakemberekre van szükség

Javaslat a munkaerőhiány megoldására

Kockázatos termékek

Megkurtították az adókedvezményeket

Csoportos társasági alanyiság
A már működő társaságok esetében 2019. november 1-je és 2019. november 20-a között lehet bejelentést tenni arról, hogy azok a magyar kapcsolt vállalkozások...

Adóznia kell tőkejövedelme után?

A kartellezés komoly büntetéssel járhat

Jóhiszemű adózók célkeresztben

Milliós megtakarítás?

Közép-európai adószakértő csoport

A digitalizáció rohamléptekben halad előre a számlázás / adózás / adóellenőrzés területén
A digitalizáció folyamata már 2018 előtt is tetten érhető volt hazánkban, például az adóbevallások elektronikus benyújtásában, majd az online pénztárgép és az EKAER rendszer bevezetésében, hogy csak a legjelentősebbeket

Tanulmány a különadókról

A behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylésének uniós háttere

Mi várható jövőre?

Új szabályok, a 2015-ös évzárásban

Január 15-ig kell bejelentkezniük a NAV-nál

Felkészülés adóellenőrzésekre

Árulkodnak a mérleg sorai?

Bevált és tervezett eszközök az áfacsalások elleni harcban
„Az áfacsalások elleni intézkedéseket olyan módon kell hatékonnyá tenni, hogy közben ne gátoljuk a gazdaság növekedési képességét."

Pótbefizetés várhat az euróban eladósodott cégek sokaságára
